آب بندی استخرهای سیمانی و بتنی – نکاتی در مورد بهداشت و کنترل آب استخر

استخر به مخزنی گفته می شود که ممکن است با مواد و مصالح مختلفی مانند سیمان و بتن ، فایبرگلاس ، ژئوممبران و مواد دیگر ساخته شود.

هر کدام از استخرها بنا به موادی که در طراحی و احداث آنها به کار رفته است باید با مواد مخصوص آب بندی شوند، برای مثال استخرهای سیمانی با مواد و مصالح مختلفی از قبیل قیر ، ایزوگام ، مواد نانو و مواد دیگر آب بندی می شوند.

آب بندی استخرهای سیمانی معمولا در چند مرحله انجام می شود و روش های مختلفی نیز برای این کار بکار گرفه می شود ، اما این مجموعه با ترکیب روش های سنتی و تکنولوژی نوین و همچنین ترکیبی از مصالح گوناگون فرآیند آب بندی استخرهای سیمانی و بتنی را بر اساس بازدید و نظر کارشناسی ، متخصصین مجموعه انجام می دهد.

مهم این است که برای آببندی استخرهای سیمانی و بتنی از بهترین و مناسب ترین متریال و مصالح استفاده شود و روش مناسب انتخاب شود تا این کار به درستی انجام شود.

در ادامه نکاتی نیز در مورد بهداشت آب و کنترل آب استخر بیان می شود . با توجه به نزديك شدن فصل گرما، استخرها نزد اكثر افراد جايگاه و طرفداران زيادي پيدا مي‌كند و بايد افراد متخصص و مسئولين اين مكان ورزشي آب استخر را از نظر خصوصيات فيزيكي و شيميايي و احتمال آلودگي به عوامل بيماري‌زا تحت مراقبت و كنترل قرار دهند، بنابراين افراد گرداننده آشنايي كامل بايد به اصول تصفيه و بهداشت آب استخر داشته باشند چنانچه آب استخر از نظر كيفيت شيميايي منطبق بر استاندارد باشد  عوامل فيزيكي كه ممكن است وارد آب گردند شامل ذرات درشت و سبك قابل حمل به وسيله باد مثل برگ درختان، پر حشرات تكه‌هاي كاغذ و ذرات كوچك قابل حمل توسط انسان از جمله موي سر، نخ و الياف لباس و گاه چربي بدن و همچنين مواد معلق و ذرات مختلف از حيث نوع و اندازه مانند خاك، ذره‌هاي رسي و موجودات ذره بيني مي‌باشند كه هر كدام از اين عوامل نحوه جداسازيشان با يكديگر متفاوت است. ذرات درشت و سنگين از قبيل سكه،‌دكمه، گيره بيني (بيني بند)، ريگ و ساير اشياي سنگين به وسيله صافي‌هاي قبل از پمپ جدا و حذف مي‌شوند.

 مواد معلق، مو و ذرات ريزتر نيز وارد دستگاه صافي مي‌شود و به وسيله لامپ‌هاي شني و غشاي پارچه‌اي از آب جدا مي‌شود.
 شايان ذكر است: چنانچه اندازه مواد معلق از حد معيني كوچكتر باشد و قابل جذب به وسيله صافي نباشد،‌ از ماده شيميايي سولفات آلومينيوم (زاج سفيد) براي متراكم نمودن و تبديل آن به توده درشت‌تر و نهايتا جذب سريع‌تر به وسيله صافي استفاده مي‌گردد البته بايد كدورت وتيرگي آب استخر را نيز مد نظر داشت و به مقادير معيني از اين ماده استفاده كرد كه گاه مقدار دقيق آن را با انجام آزمايش‌هاي خاص تعيين مي‌كنند توجه به موارد بهداشتي علاوه بر تامين آب شفاف استخر مي‌تواند باعث صرفه جويي اقتصادي نيز شود، زيرا در اين صورت ديگر چندان به افزودن آب تازه نخواهيد بود مگر حجم كمي كه تبخير مي‌شود و يا به وسيله جاروي مكنده خارج مي‌شود. در نتيجه آب استخر عملا مي‌تواند براي مدت زمان طولاني‌تري مورد استفاده قرار گيرد.
 منابع : سایت باشگاه خبرنگاران جوان  http://www.yjc.ir